Perhoskasvit, perinteiset perennat, hyötytarha ja kierrätetyt materiaalit ovat Ingan ja Riston pienen puutarhan idea. Kaikki on itse tehtyä ja hyvät ratkaisut jäävät. Puutarhassa oppii koko ajan uutta, kesän etenemistä voi seurata kasvien kehittymisestä ja kitkeminenkin tuottaa iloa.
Ingan ja Riston pieni kaupunkipuutarha Auringon puolella on saanut nimensä aurinkoisesta sijainnistaan. Auringon puolella nautitaan kauneudesta ja kasvun seuraamisesta. Puutarhassa on pieni hyötytarha, paljon perhoskasveja, paljon perinteisiä perennoja ja kierrätettyä materiaalia.
Koko puutarha on itse luotu ja toteutettu. Puutarha saa rauhassaan kypsyä, muuntua ja hurmata omistajiaan kesäisin. Lempikukkia, papuja ja köynnöksiä aiotaan hankkia lisää. Inga tervehtii ilolla kärhöä ja ruusua joka kevät.
Auringon puolella kukkivat eri kasvit eri aikoina. Inga nauttii siitä, että puutarhassa on ikään kuin aikakello: kesän etenemistä voi seurata kasvien kautta. Puutarha palkitsee hoitajaansa monin eri tavoin. Kitkeminen on nautinto, samoin istuttaminen ja kukkakimppujen tekeminen. Ja koko ajan oppii uutta.
”Kesähattu päässä auringonpaisteessa ihailen perhosten lentoa ja katselen tomaattien kypsymistä. Rakastan aamun valoa puutarhassa, yön jättämää pehmeyttä, aamun sarastusta. Kesän tuoksut, värien loisto, vihreän eri sävyt tervehtivät minua. Täällä olen onnellinen”, kuvailee Inga.


