Garduelis

Jälleen mukana

Ohikulkijoiden katseilta kätkeytyvässä Gardueliksen puutarhassa tavoitteena on monipuolisuus ja lajirunsaus. Vaikka kasvit ovat pääroolissa, muullekin eliöstölle annetaan oma arvonsa. Monikerroksinen kasvillisuus ja keittiöpuutarhan laatikkoviljelmät tarjoavat ruokaa ja suojaa niin pihan vakinaisille asukkaille kuin satunnaisvieraillekin.

Vanhan pihan puitten, pensaiden, köynnösten ja perennaryhmien kudelmaan on vuosikymmenten saatossa pesiytynyt monenlaista eläjää. Niinpä Eija ja Simo ovat kehittäneet puutarhaansa maltillisesti. Villiintyneeseen kulmaukseen raivattiin muutaman vuoden mietiskelyn jälkeen tila keittiökasvitarhalle ja tontin takaosaa rajaavan aidan vierustalle rinnettä myötäilevä polku, josta on nyt kehkeytymässä ruusukuja.

Eija jatkoi keskeneräisen penkereen rakentamista ja kantoi ja vieritti autolavallisen kiviä sopiviin paikkoihin. Syntyi lisää perennapenkkejä, ruusuistutuksia ja kivireunuksia. Simo kehitteli köynnöksille tukirakennelmia, leikkasi ja varttoi vanhat omenapuut terveiksi ja tuottaviksi, rakensi uuden pergolan sekä järjesti sen taakse Compost allé -huoltoväylän.

Puutarhan nimeksi piti tulla Carduelis, mutta papereihin ilmestyikin Garduelis. Se sai jäädä, sillä tässä muodossa nimi viittaa paitsi Carduelis-sukuisiin lintuihin, myös sijaintiin Garnisonin kaupunginosassa ja siihen, että se on Garden!

Eija ja Simo viettävät kymmenvuotisjuhlaa Gardueliksen asukkaina ja puutarhan vaalijoina. Elämä on ihanaa ja ihmeellistä – erityisesti huhti-toukokuusta loka–marraskuulle, kun puutarhassa koko ajan sattuu ja tapahtuu.