Andra trädgårdsobjekt i Lovisa

Rododalen

Rosenstrand

Kronoparken

Kommendantens trädgård

Äppelträdsallé

Eija’s Garden


Koristekuva

Rododalen

Rododalen finns på Kvarnåsens östra sluttning vid Östra Åsvägen. Dit har planterats under senare år olika sorters rododendron, azaleor, hortensior samt rara sorter av buskar och träd. Växterna är valda i samarbete med Mustila arboretum. Alla växter har namnskyltar.

Planteringar finns också vid de närliggande Klivås-utsiktstrapporna. Trapporna finns mellan Östra Åsvägen och Backgränd. Trapporna i den branta sluttningen har 75 trappsteg men viloplatser längs med trapporna underlättar klättrandet.


Koristekuva

Rosenstrand

Rosenstranden är ett planteringsområde med buskrosor i Strandparken vid Lovisavikens västra strand. Planteringen har planerats av trädgårdsmästare Eija Keckman. Idéen kom ursprungligen från Lovisa Historiska Hus rf och den förverkligades år 2012.

Rosenstrandens gångar förnyades sommaren 2021 med stöd av ett bidrag som beviljats av staden. På gångarna lades en markduk som täcktes med grus och rosornas planteringsområden avgränsades från gångarna med brädor. På så sätt fick planteringarna ett nytt och mera vårdat utseende.

Lovisa Trädgårdsförening har skött om planteringen tillsammans med Lions Club Lovisa och Lions Club/Queen Lovisa ända till år 2024. Eftersom området har vuxit sig stort och finns på en mycket synlig plats, tog Lovisa stad över skötseln av området efter det.


Koristekuva

Kronoparken

Kronoparken är belägen på Lovisavikens östra strand nära Drottningstrandens nya bostadsområde. Hela området omfattar totalt sju hektar grön- och parkområde och sträcker sig från Kronobron ända till Mannerheimgatan. Den nya, naturnära Kronoparken med sina spångar och sin damm är en underbar upplevelse.

Den flytande gångbron, Kronobron, förbinder Lovisavikens västra och östra strand och leder besökaren från Strandparkens Rosenstrand till den öppna platsen vid Drottningstrand som Sveriges kronprinsessa Victoria invigde och döpte till Victoriaplatsen år 2023.


Koristekuva

Kommendantens trädgård

Kommendantens trädgård framför Lovisa stads museum inrättades år 1998 då man firade 250-årsjubileum av Svartholm och Lovisas fästningar. Kommendantens trädgård är en formbunden trädgård med över hundra växtarter, där det planterats nyttoväxtanläggningar för olika ändamål.

I valet av växter har man velat hålla sig till 1700- och 1800-tals växtarter och de är planterade enligt användningsändamål i medicinalträdgård, krydd- och grönsaksland, färg- och doftväxtland, samt blomsterland. Medicinalväxter kunde kommendanten ha nytta av till exempel genom att använda salvia för befrämjandet av matsmältning, lavendel mot sömnlöshet, rosmarin för avlägsnandet av mardrömmar. 

I juni 2020 fick trädgården åtta nya äppelträd. De fem träden längs den östra gången har alla ympats från gamla äppelträd som växer på Medborgarinstitutets gård i Lovisa. De tre övriga är gamla sorter som förut var allmänna i trädgårdarna i Östra Nyland.


Koristekuva

Äppelträdsallé

Äppelträdsallén i Kommendantsparken på andra sidan stadsmuseet planterades år 2021 och är ett levande kulturarv och ett sätt att bevara en kulturskatt. I allén finns 20 olika äppelsorter som har samlats ifrån gamla trädgårdar i östra Nyland. Alla är historiska sorter som förr var vanliga i våra trädgårdar, men många av dem är numera svåra att få tag på. Det är viktigt att föröka gamla sorter för att bevara äpplets genetiska mångfald.

Längst i söder i allén står sommaräpplena, i mitten höstäpplena och i norr vinteräpplena. Äppelträden har ympats och drivits upp av biologen och trädgårdsmästaren, FL Gun-Britt Husberg i Lappträsk. 

Också Kommendantens trädgård på andra sidan stadsmuseet har fått åtta äppelträd som har ympats från gamla äppelträd som växer på Medborgarinstitutets gård i Lovisa samt andra gamla sorter som förut var allmänna i trädgårdarna i Östra Nyland.


Koristekuva

Eija’s Garden

I Eijas 1,5 hektar stora trädgård i Strömfors leder grusgångar från det ena temarummet till det andra. Engelska trädgårdar har fungerat som inspirationskälla då Eija hängivet och med yrkesskicklighet byggt sin upplevelseträdgård. Miljön kring det gamla torpet utgör sin egen värld och stenar och en damm ger området en särskild prägel.

Trädgården grundades 2008. Då var den en av de första av sitt slag i Finland och yrkesmässigt sett gick en av Eijas största drömmar i uppfyllelse. I vart och ett ”trädgårdsrum” finns olika teman som förstärks av växter och element. Varje månad från maj till slutet av september finns där något att se och uppleva.

”Den passion jag känner för trädgårdslivet är den kraft som för mig framåt” berättar Eija. ”Många arbetsskeden är också meditativa. De lugnar sinnet och stressen försvinner.” Eijas trädgård lever ständigt och nya ”temarum” föds. Eija ser särskilt fram emot hur träden blir allt större. De skapar lekfulla effekter av ljus och skugga.

Trädgårdsterapeutiska kurser och föreläsningar är en del av verksamheten. Trädgården öppnas åter i maj (datum meddelas senare). Kolla öppethållning och inträdesavgift: http://eijasgarden.fi. Förfrågningar om grupper och föreläsningar (finska o. engelska): 040 505 0824 / Eija Keckman.